O projekcie

Dom Lwowski

W 2013 roku Fundacja Nasza Warszawa rozpoczęła realizację długofalowego projektu, którego celem było stworzenie ośrodka kultury polskiej na terenie Lwowa. W ramach tej realizacji Fundacja dokonała zakupu pomieszczeń znajdujących się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Cytadelnej 37 we Lwowie (nieopodal dawnego Ossolineum, na wzgórzu pod Cytadelą, tuż obok ścisłego, historycznego centrum miasta), a następnie dodatkowo pomieszczeń na pierwszym piętrze z myślą o odtworzeniu w nich klimatu przedwojennego, polskiego, lwowskiego salonu. Obecnie cały kompleks składa się z pokoi gościnnych na górze i parteru, który składa się z dwóch sal: głównej i tak zwanej „grottgerówki’, w których działalność prowadzi słynąca z tradycyjnej, lwowskiej kuchni – restauracja Kupol. Staraniem Fundacji wykonany został kapitalny remont tego niezwykle zniszczonego zabytkowego obiektu. Odrestaurowany w duchu młodopolskiej epoki lokal stanowi obecnie idealne miejsce dla propagowania kultury i sztuki dawnego Lwowa, a także dla kultywowania tradycji, zwyczajów, gastronomii i folkloru przedwojennych polskich lwowiaków.

TVP Polonia: Lwowskie rozmowy z Edwardem Sosulskim

Dalsze działania Fundacji koncentrować się będą na zorganizowaniu w tym kompleksie nazwanym w związku z jego historią Willą Zaświecie, na bazie już istniejącej infrastruktury, prężnie działającego ośrodka kultury, w którym organizowane będą wydarzenia artystyczne, kulturalne, patriotyczne związane z przeszłością Lwowa, ale także z obecną działalnością tutejszych polskich środowisk. Niepowtarzalny duch Willi Zaświecie sprawia, że jest ona najlepszym miejscem do realizacji powyższych zamierzeń, a odrestaurowane przez Fundację pomieszczenia cechują się wysokim komfortem i eleganckim wystrojem wnętrz. Kolejnym, oprócz ekskluzywnej, ale niezwykle kameralnej restauracji, jest możliwość korzystania z apartamentu będącego również własnością Fundacji Nasza Warszawa, który może stanowić miejsce spotkań gości i wydarzeń specjalnych, a także służyć jako zakwaterowanie w historycznych wnętrzach.

Wszystkich zainteresowanych przeszłością polskiego Lwowa, których mogłaby zainspirować ta zaklęta w budynku Willi Zaświecie historia, zapraszamy do współpracy przy realizacji tego dzieła, chociażby przez przyjazd na kilka dni do tego wiecznego (semper fidelis) miasta, zatrzymania się w pokojach gościnnych Zaświecia i spędzenia w zadumie kilku chwil na tarasie restauracji Kupol.