Jednym z elementów ostatniej wizyty przedstawicieli Fundacji Nasza Warszawa w Kijowie był tradycyjny udział w niedzielnej Mszy Św. w języku polskim w kościele Św. Mikołaja przy dawnej ulicy Krasnoarmiejskiej (obecnie Wełykiej Wasylkiwskiej). Wierni tej parafii apelują o wsparcie w staraniach o odzyskanie świątyni.
Pozwolenie na budowę tej rzymskokatolickiej świątyni wyjednał, a następnie wydatnie przyczynił się do budowy Władysław Michał Pius hrabia Branicki. Budowla powstała pod nadzorem uznanego w Kijowie polskiego architekta Władysława Horodeckiego (zwanego polskim Gaudim) w latach 1899-1909. Kościół użytkowany był przez katolicką społeczność Kijowa do 1938 roku, gdy zamknęły go władze radzieckie, przeznaczając jego zabudowania na cele gospodarcze. Niestety do dzisiaj – pomimo starań – kościół nie został zwrócony wspólnocie parafialnej, chociaż od 1991 roku odbywają się w nim msze święte. Warto wspomnieć, że w 1991 kościół św. Mikołaja odwiedził Papież Jana Paweł II w trakcie swojej pielgrzymki na Ukrainę. Obecnie świątynia stopniowo popada w ruinę w wyniku braku należytej konserwacji i remontów. Poprzednie władze polskie deklarowały środki finansowe na pokrycie kosztów generalnej renowacji, ale nie było to możliwe z uwagi na status własnościowy obiektu. Obecne władze nie wyrażają zainteresowania tematem, niemniej kijowska wspólnota rzymskokatolicka prowadzi starania na rzecz finalnego odzyskania kościoła poprzez zorganizowanie petycji i zbierania pod nią podpisów.
Przedstawiciele Fundacji Nasza Warszawa podczas ostatniego pobytu w Kijowie aktywnie wsparli zarówno petycję, jak i sam projekt renowacji świątyni. Zachęcamy gorąco wszystkich do jej podpisywania – link do petycji poniżej:
передача костелу св.Миколая в м.Київ релігійній громаді Римо-католицької церкви (kmu.gov.ua)
Więcej informacji na temat kościoła św. Mikołaja: Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja w Kijowie Kościół św. Mikołaj (omi.org.ua)