Jednym z najbardziej ambitnych planów inwestycyjnych zainicjowanych przez rząd RP jest decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Głos w medialnej dyskusji na ten temat zabrał prezes Fundacji Nasza Warszawa Jarosław Popiołek. Jego stanowisko zaprezentował Tygodnik „Przegląd”.
Jarosław Popiołek wystąpił w obronie tego projektu: „Argumenty przeciwników nie przekonują zwolenników odbudowy, których także nie brak wśród warszawskich społeczników i varsavianistów. Do tego grona należy prezes Fundacji Nasza Warszawa Jarosław Popiołek, który przypomina, że obecna próba realizacji inwestycji na pl. Piłsudskiego nie jest pierwszym podejściem do tego tematu. – Jako wykonawca podpisujący tego samego dnia umowę na modernizację Krakowskiego Przedmieścia 21 czerwca 2006 roku, byłem naocznym świadkiem ceremonii złożenia podpisów przez Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pana Prezesa Budimeksu Stefana Assanowicza na porozumieniu uruchamiającym odbudowę tego naszego narodowego panteonu – podkreśla”.
Z artykułu dowiadujemy się także, że prezes Fundacji Nasza Warszawa proponuje pewne konkretne rozwiązania w ramach tej inwestycji: „Jarosław Popiołek opowiada się za przywróceniem dawnych zabudowań ze względów symbolicznych, ale podkreśla także praktyczny wymiar tego przedsięwzięcia. – Jeżeli odbudowywać, to na pewno w wersji najbardziej „współczesnej”, zważywszy, że przecież po odbudowie mają być w pałacach i kamienicach realizowane funkcje użytkowe – przekonuje”.
Autor artykułu Jacek Cezary Kamiński nawiązał także do postulowanego przez Fundację Nasza Warszawa idei budowy w stolicy Areny Narodowej. „Gdyby rząd RP wolał jednak wznieść w stolicy jakiś monumentalny obiekt służący nie tylko potrzebom warszawiaków, ale o wymiarze ogólnopolskim, to może rozsądniej byłoby np. wrócić do tematu Areny Narodowej, która miała powstać na błoniach Stadionu Narodowego? Akurat ten teren należy do Skarbu Państwa, więc to jak najbardziej pole do popisu dla rządu. A w Warszawie zdecydowanie brakuje hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia – to jedyna europejska stolica bez takiego obiektu” – zaproponował.
Artykuł „Stop dla Pałacu Saskiego” ukazał się w Tygodniku „Przegląd” nr 22 (1168) datowanego na 23-29.05.2022 r.